Bielactwo (Albinizm)

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba polegająca na odbarwianiu fragmentów skóry na skutek destrukcji odpowiedzialnych za pigmentację melanocytów. Według szacunków bielactwo dotyczy około 0,5-2 % populacji.

Przyczyny i objawy bielactwa

Istnieją różne teorie dotyczące przyczyn wymierania melanocytów; przypuszcza się, że bielactwo jest związane z czynnikami genetycznymi i autoimmunologicznymi. Z całą pewnością choroba jest przekazywana dziedzicznie. Dokładny mechanizm powstawania plam bielczych nie jest jednak znany.

Objawy bielactwa pojawiają się zwykle w dzieciństwie lub wczesnej młodości. U osób cierpiących na bielactwo pojawiają się różnej wielkości i kształtu plamy depigmentacyjne – najczęściej na twarzy, grzbietach rąk i zgięciach stawowych. Z nieznanych przyczyn nieleczona choroba może rozwijać się dalej, ogarniając stopniowo na przestrzeni lat coraz większe fragmenty ciała, albo też samoistnie zatrzymać się lub nawet ustąpić.

Pozbawione melanocytów fragmenty skóry charakteryzują się upośledzonymi funkcjami obronnymi (by uniknąć poparzeń, chorzy powinni stosować regularnie kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB oraz unikać ekspozycji na słońce), często obserwuje się uszkodzenie nerwów autonomicznych.

Choroba generalnie nie zagraża życiu i nie prowadzi do poważnych powikłań, ale może mieć destrukcyjne skutki psychiczne i dlatego stanowi poważną przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu, szczególnie u młodych osób, dla których szpecące plamy stają się prawdziwym dramatem, rzutując negatywnie na obraz samego siebie.

Leczenie bielactwa

Leczenie bielactwa jest procesem trudnym i wymagającym sporo cierpliwości, ale w niektórych przypadkach może przynieść zadowalające efekty. Najczęściej stosuje się kortykoseroidy czy analogi witaminy D3.

Skuteczna w wielu wypadkach okazuje się fototerapia typu PUVA (fotochemioterapia). W poważnych wypadkach należy rozważyć metody chirurgiczne – przeszczepy naskórkowe i odbarwianie skóry prawidłowo zabarwionej, stosowane u osób, u których odbarwienia zajmują więcej niż 60% powierzchni skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *