Daltonizm

Daltonizm to ogólne określenie zaburzeń wzroku polegających na nierozpoznawaniu barwy czerwonej, zielonej, czerwono-zielonej lub żółto-niebieskiej. Często używa się określenia daltonizm w węższym ujęciu, ograniczając je tylko do definicji deuteranopii, która jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną.

Wada jest z reguły uwarunkowania genetycznie i dotyczy głównie mężczyzn, którzy cierpią na daltonizm trzy razy częściej niż kobiety. Wyjątkowo zaburzenie widzenia barw może pojawić się w wyniku urazu oka lub stosowania niektórych leków.

Na skutek błędu w kodzie DNA oko daltonisty pozbawione jest czopków odpowiedzialnych za odbiór zieleni, w rezultacie czego zmienia się widzenie wielu kolorów: zamiast barwy czerwonej i zielonej daltonista widzi różne odcienie żółtego, a fiolet jawi się jako kolor niebieski.

Badanie daltonizmu

Daltonizm najczęściej potwierdza się w wyniku badań wykorzystujących atlasy pseudoizochromatyczne – zbiory tablic z cyframi, literami lub znakami utworzonymi z wielokolorowych kropek, w których specyficzne rozłożenie barw pozwala stwierdzić obecność i postać ślepoty barw, w tym również deuteranopię. Do badania tego typu zaburzeń wykorzystuje się również testy klasyfikacyjne o różnym stopniu czułości, specjalne lampy z kolorowymi filtrami (szczególnie przydatne do badania kierowców pod kątem rozróżniania barw sygnalizacji drogowej), a także precyzyjne badanie anomaloskopem.

Leczenie daltonizmu

Bardzo długo daltonizm uznawano za schorzenie całkowicie nieuleczalne. Jednak rozwój okulistyki daje coraz większe nadzieje na skuteczne leczenie zaburzeń widzenia barw. Innowacyjne metody, takie jak soczewki korygujące deuteranopię czy terapia chromagenowa już teraz pozwalają znacznie poszerzyć skalę odbieranych kolorów, a badania prowadzone nad zaawansowaną terapią genową mogą okazać się przełomem, czyniącym daltonizm być może nawet całkowicie wyleczalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *