Dystrofia mięśniowa

Dystrofie mięśniowe to determinowane genetycznie, dziedzicznie przekazywane schorzenia mięśni, polegające na ich stopniowym zwyrodnieniu i słabnięciu na skutek wadliwej produkcji białka we włóknach mięśniowych i patologicznych zmian w tkance łącznej.

Objawy dystrofii mięśni

Objawy ogólne dystrofii mięśni to postępujący zanik umięśnienia, opadanie powiek, atrofia, skolioza, zaburzenia ruchowe: zachwiania równowagi, niepewny, „kaczkowaty” chód, upadanie, z czasem – całkowita niezdolność do chodzenia, znaczne ograniczenie zakresu ruchów, a także trudności oddechowe i zaburzenia rytmu serca.

Typy dystrofii

Wyróżniamy trzy typy dystrofii:

Najczęściej spotykana dystrofia mięśniowa Duchenne’a – dotyczy wyłącznie mężczyzn. W pierwszych latach życia można zaobserwować trudności w chodzeniu, problemy z koordynacją ruchową i zachwiania równowagi podczas siedzenia. Z czasem ujawnia się postępujący zanik mięśni, co objawia się wcześniej wspomnianym charakterystycznym „kaczkowatym” chodem, przykurczami, problemami ze wstawaniem (zwykle osoby z dystrofią tego typu wstają podpierając się rękoma o podłoże – mięśnie ich nóg nie są wstanie udźwignąć obciążenia). Szacuje się, że średnio po 10 latach od rozpoznania pierwszych objawów może nastąpić zaawansowany zanik i niedowład mięśni, który uniemożliwi chodzenie. Jest to proces nieunikniony i jak dotąd nieuleczalny.

Postać obręczowa dystrofii – stopniowy zanik tkanki mięśniowej dotyczy mięśni obręczy barkowej i miedniczej. Niedowład obejmuje w konsekwencji zarówno kończyny dolne, jak i górne.

Postać twarzowo-łopatkowo-ramienna dystrofii – zanik i niedowład mięśni dotyczy mięśni twarzy, obręczy barkowej i kończyn górnych. Charakterystyczna jest w tym przypadku lordoza mięśniowa i asymetria objawów.

Leczenie dystrofii mięśniowej

Przy braku możliwości leczenia przyczynowego dystrofii, nacisk kładzie się na jak najwcześniej wdrożoną specjalistyczną rehabilitację, która może znacznie podnieść sprawność i komfort życia chorego. Przy dystrofii mięśniowej Duchenne’a stosuje się ponadto sterydy, które są w stanie spowolnić rozwój choroby, jednak należy się liczyć z typowymi przy tego typu lekach skutkami ubocznymi (m.in. osteoporoza). Dla osób cierpiących na dystrofię mięśni wskazana jest odpowiednio zbilansowana dieta obfitująca w pełnowartościowe białko i pozwalająca zachować prawidłową masę ciała przy niskim wydatku energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *